SOTYLENS - Школа продукције документарног филма: Оснаживање младих талената у руралним срединама
Нови Сад, Србија – Кластер креативних индустрија Војводине, организација из Новог Сада посвећена развоју креативних предузетника и талената имплементирао је пројекат СТОРИЛЕНС у сарадњи са удружењем „Чирикљи” из Бачког Петровца, као иницијативу за укључивање младих у процесе креирања медијског садржаја о културно-друштвеним изазовима националних мањина у руралним срединама. У срцу овог пројекта нашла се Школа продукције документарног филма одржана у Маглићу и Бачком Петровцу.
Циљ пројекта СТОРИЛЕНС је да оснажи талентоване појединце и активисте у области медија, припаднике мањинских заједница из сеоских средина, омогућавајући им стицање знања и вештина за стварање документарног медијског садржаја о друштвено-културним темама. Управо ту је Школа продукције документарног филма одиграла кључну улогу. Кроз серију едукативних радионица, практичних обука и јавних дебата, полазници су, под професионалним менторством, изградили неопходне вештине за производњу висококвалитетних документарних садржаја који скрећу пажњу и доприносе бољем разумевању ових питања.
Школа је пружила свеобухватну обуку која је садржала теоријске и практичне сегменте, као и радионице посвећене писању пројеката, маркетингу и комуникацијама, те дистрибуцији аудио-визуелног садржаја. Полазници су имали прилику да сниме филмове по сопственом сценарију, преузму главне улоге у њима и обраде различите теме које су им важне. Резултат овог напорног рада су инспиративни аудио-визуелни радови који су приказани на свечаној премијери и додели сертификата у Општини Бачки Петровац, у оквиру обележавања Светског дана Рома 8. априла. Ове школске документарце можете погледати на: https://www.kvik.rs/storylens/radovi-polaznika-skole-dokumentarnog-filma.
„Највећи успех Школе продукције документарног филма је у оснаживању младих људи да сами причају своје приче и да кроз филм покрену дијалог о темама које њих интригирају”, изјавила је Ружица Ковачевић, новинар и ментор, и додала да су полазници добили алате и знање, а да су узвратили креативношћу и аутентичним садржајем.
Татјана Калезић, руководилац кластера, истакла је: „Оно што нас посебно радује је што су полазници након завршетка пројекта изразили жељу да наставе професионалну каријеру у аудио-визуелној индустрији, тражећи препоруке за упис школе глуме у Новом Саду и за упис колеџа за продукцију у Италији.”
Један од полазника, Урош Станисављевић, овако је описао своје искуство: „Школа продукције документарног филма ми је омогућила да научим све од писања сценарија до снимања и монтаже. Са овим искуством одлучио сам да кренем даље у стицању нових знања и каријеру градим у области АВ индустрије.”
„Овај пројекат је од изузетног значаја за младе у нашој мултикултуралној средини”, изјавила је Данијела Богдановић, председница локалне партнерске организације Чирикљи и координаторка Канцеларије за ромска питања у Општини Бачки Петровац. „Школа документарног филма је омогућила младим људима из различитих средина јединствену прилику да се изразе, развију драгоцене вештине и допринесу бољем међусобном разумевању кроз снажни медиј филма и истински је оснажио младе у нашој заједници.”